Artykuły

ZWIERZĘTA I WAKACJE. Co zrobić ze zwierzętami w trakcie urlopu?

8 czerwca, 2016 / 19 672 komentarze

 Porzucanie zwierzątCo roku w sezonie wakacyjnym wielu ludzi porzuca swoich domowych pupili. Nagle ukochany pies czy kot staje się niepotrzebnym balastem utrudniającym wyjazd na wymarzony urlop, a brutalne pozbycie się zwierzęcia przez niektórych uważane jest za najprostsze rozwiązanie.

Jak informuje Piotr Jaworski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w wakacje odnotowywana jest zwiększona liczbę porzuceń. Wynosi ona nawet do 25% więcej, niż poza miesiącami wakacyjnymi. – Pomimo naszej edukacji humanitarnej, apeli, podawania w internecie informacji i hotelach dla zwierząt, to ten proceder nadal istnieje i według naszych statystyk generalnie się nie zwiększa, ale też i nie zmniejsza – dodaje.

– Prze urlopem ludzie sprzątają mieszkania z psów i kotów jak ze starych mebli. To jest obłęd – powiedział „Gazecie Wyborczej” Tomasz Niewczyk z warszawskiego schroniska Pod Pism Aniołem.

Osób, które pozbywają się niechcianych zwierząt, nie odstraszają nawet sankcje karne. Jak podkreśla Jaworski, porzucenie zwierzęcia, a w szczególności kota lub psa, uznawane jest za znęcanie się nad zwierzęciem i zagrożone jest, w zależności od stopnia okrucieństwa, karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Pieskie życie w schronisku

Porzucone zwierzęta w większości przypadków trafiają do schronisk. Chociaż mają tu zapewnioną opiekę, to jednak schronisko nigdy nie zastąpi im prawdziwego domu. Ponadto zaadaptowanie się do nowych warunków przychodzi im z trudem.

Kupione pospiesznie i bez zastanowienia albo otrzymane jako niechciany prezent, zaczynają sprawiać kłopoty i na dodatek nie wiadomo za bardzo, co z nim zrobić.

– Kiedy zwierzę do nas trafi, przez pierwsze dni widać po nim ogromny stres. – mówi Bożena Kiedrowska ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. – Przez pierwsze trzy dni psy nie chcą nawiązywać relacji z nami, wykazują agresję albo widać po nich lęk i  strach. Reakcje są bardzo różne i zależą od danego osobnika, ale zawsze towarzyszy im olbrzymi stres – podkreśla. Dodaje przy tym, że wszyscy pracownicy schroniska, wśród których jest także zoopsycholog, pracują nad tym, aby ten stres w jakimś stopniu zmniejszyć.

Kiedrowska zaznacza jednak, że najwięcej zwierząt trafia do nich nie podczas letnich miesięcy, ale dopiero jesienią. Ma to związek z tym, że w wakacje ludzie często przygarniają i karmią bezpańskie zwierzaki, a potem oddają je do schroniska twierdząc, że „to są zwierzęta bezdomne, a oni je tylko dokarmiali”.

W niektórych miastach, gminach oraz lecznicach weterynaryjnych przeprowadzane są akcje czipowania zwierząt. Polega to na tym, że tuż pod skórą pupila umieszczony zostaje elektroniczny czip, w którym zakodowany jest niepowtarzalny numer. Następnie dane dotyczące zwierzęcia oraz jego  opiekuna wprowadzane są do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal. Niestety, system ten nie zawsze się sprawdza.

Najwięcej zwierząt trafia do schroniska nie podczas letnich miesięcy, ale dopiero jesienią. Ma to związek z tym, że w wakacje ludzie często je przygarniają i dokarmiają.

– Często mamy problemy z zobligowaniem właścicieli do odbioru zwierzęcia. Niektórzy wręcz wydają się zadowoleni z tego, że pies „uciekł” i kategorycznie odmawiają odebrania go ze schroniska, unikają kontaktu telefonicznego, ignorują pisemne wezwania. – informuje Wanda Dejnarowicz z warszawskiego schroniska „Na Paluchu”. W takich przypadkach schronisko zawiadamia policję o porzuceniu zwierzęcia. Jednak jak podkreśla Dejnarowicz, praktycznie w 100% przypadków prokuratura umarza te sprawy.

Problematyczna egzotyka

Porzucane są nie tylko psy i koty. Podobny los spotyka też zwierzęta egzotyczne. Kupione pospiesznie i bez zastanowienia albo otrzymane jako niechciany prezent, zaczynają sprawiać kłopoty i na dodatek nie wiadomo za bardzo, co z nim zrobić. Niektórzy usiłują oddać zwierzę do ogrodu zoologicznego. Inni porzucają je po prostu na gdzieś uboczu, a wtedy po odnalezieniu i tak trafia do zoo. Do warszawskiego ogrodu zoologicznego w ten sposób trafiają głównie gady.

Jak powiedział nam Mariusz Lech, Kierownik Herpetarium w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, problem dotyczy głównie tych osób, które trzymają w domu jednego gada, kupionego pod wpływem chwili w jakimś dużym sklepie zoologicznym.

– To zwierzątko rosło, rosło aż stało się bardziej agresywne i bardziej wymagające. Wtedy taki Kowalski doszedł do wniosku, że albo je wypuści, albo odda do zoo myśląc, że ogrody zoologiczne po prostu czekają na tego typu zwierzaki. – opisuje Lech.

Zwierzątko rosło, rosło aż stało się bardziej agresywne i bardziej wymagające. Wtedy taki Kowalski doszedł do wniosku, że albo je wypuści, albo odda do zoo.

Jak jednak podkreśla dalej, zoo nie zawsze jest jednak w stanie przyjąć wszystkie zwierzęta, ponieważ ograniczają go określone przepisy weterynaryjne – w przypadku zwierząt o nieznanym pochodzeniu istnieje ryzyko, że może mieć chorobę zakaźną. Ponadto ogrody zoologiczne muszą tak budować swoją kolekcję zwierząt, żeby była ciekawa, przedstawiała jakąś różnorodność oraz skupiała się na gatunkach ginących, których hodowla jest potrzebna. Tymczasem popularne gatunki gadów trzymanych w domu to: 10 gatunków węży i jaszczurek oraz 2-3 gatunki żółwi. Nie stanowią one żadnej atrakcji i nie są cenne pod względem ochrony przyrody.

Porzucone lub odnalezione zwierzęta trafiają do ogrodu zoologicznego przez cały rok. W przypadku gadów, w okresie wakacyjnym trafia ich 2-3 razy więcej, niż poza sezonem.

Ale nie tylko ogrody zoologiczne są w stanie zaopiekować się niechcianymi wężami czy żółwiami. Taka możliwość istnieje też w lubelskim schronisku, które jako jedyne w Polsce prowadzi tzw. egzotarium, gdzie trafiają zwierzęta uznawane za egzotyczne.

Bożena Kiedrowska zaznacza, że egzotarium to przede wszystkim ośrodek rehabilitacji, w którym pracownicy schroniska starają się stworzyć wzorcowe warunki: odpowiedni klimat, odpowiednie żywienie i odpowiednie leczenie. W większości przypadków zwierzęta dzięki temu dochodzą do zdrowia.

Niektóre z nich są tu od dawna. Porzucono je kiedyś np. na dworcu lub pod urzędem miasta. – To jest straszne. Wcześniej takich przypadków mieliśmy dość dużo, ale teraz jest ich coraz mniej – informuje Kiedrowska.

Wakacje w hotelu

Psa lub kota na czas urlopu można pozostawić w hotelu dla zwierząt, gdzie ma zapewnioną całodzienną opiekę.

Psa lub kota na czas urlopu można pozostawić w hotelu dla zwierząt, gdzie ma zapewnioną całodzienną opiekę.

– W naszym hotelu pieski mogą mieszkać zarówno w kojcach zewnętrznych, jak też w boksach umieszczonych w naszym domu. – mówi Hanna Borman z Hotelu dla Zwierząt „ALFA” w Dobieszu – Zasadą jest, iż każdy pies dostaje samodzielne pomieszczenie, chyba że z jednego domu przyjeżdżają dwa lub trzy psy i właściciel życzy sobie, aby psy mieszkały razem. Zarówno kojce zewnętrzne, jak i boksy „domowe” wyposażone są w posłania, koce lub kołdry, miski i zabawki (w kojcu zewnętrznym jest też buda). Właściciel przywozi jedynie karmę, koniecznie książeczkę zdrowia, smycz, obrożę i kaganiec oraz coś „pachnącego domem” (np. ręcznik, podkoszulek Pani lub Pana, kocyk, ulubioną zabawkę) – informuje.

Pozostawienie zwierzęcia w hotelu wiąże się jednak ze stresem. Jak podkreśla Borman, każdy pies na swój sposób przeżywa rozstanie z rodziną, nawet jeśli to jest już kolejny jego pobyt w hotelu. Reakcje mogą być bardzo różne: szczekanie, sensacje żołądkowe, smutek, całkowite wycofanie się i obserwacja, co się dzieje, itp. Dlatego hotel dużą wagę przywiązuje do zachowania stałego rytmu dnia.

– Psy po niedługim czasie przyzwyczajają się do tego rytmu, wiedzą, co je czeka i o jakiej porze. Jeśli do tego dobierze się zgrane, psie towarzystwo, co gwarantuje świetną zabawę, a – dodatkowo – pieski są przez nas dopieszczane i nagradzane, to smutek szybko mija i zaczynają się prawdziwe psie wakacje – opisuje Borman.

Co zrobić z pupilem?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tzw. zamiana sąsiedzka. Dzięki niej zwierzę pozostaje w znajomym i bezpiecznym środowisku.

Hotel dla zwierząt to nie jedyna możliwość zapewnienia opieki psu lub kotu. Jak wskazuje Piotr Jaworski, bardzo dobrym rozwiązaniem jest tzw. zamiana sąsiedzka. Polega ona na tym, że np. jedna rodzina wyjeżdża na wakacje w lipcu i zostawia swojego pupila pod opieką drugiej. Potem ta druga rodzina wyjeżdża w sierpniu i oddaje psa lub kota pod opiekę tej pierwszej. Według Jaworskiego, to rozwiązanie jest dla zwierząt domowych o wiele mniej stresujące, ponieważ pozostaje w znajomym i bezpiecznym środowisku.

Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku wielu zwierząt egzotycznych, zwłaszcza gadów i bezkręgowców. Często o wiele lepsze dla nich jest pozostawienie ich w domu bez opieki. Zwierzęta zmiennocieplne mają wolniejszy metabolizm i przez długi czas potrafią nie przyjmować pokarmów. Jest to dla nich zachowanie zupełnie naturalne, a transport i  zmiana otoczenia zawsze wiąże się  z niepotrzebnym stresem. Niektórym gatunkom natomiast wystarcza pozostawienie zapasu pokarmu. Koniecznie więc trzeba się wcześniej upewnić, jakie wymagania ma nasz podopieczny.

Jeśli natomiast chodzi o psy i koty, to najlepszym dla nich rozwiązaniem jest po prostu zabranie ich ze sobą na urlop. Szczególnie zachęca do tego Piotr Jaworski.

W tej chwili olbrzymia część różnych ośrodków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych itp. przyjmuje wczasowiczów z czworonogami.

– Wakacje, to nie jest problem „co my zrobimy ze swoim psem czy kotem”, ponieważ w tej chwili olbrzymia część różnych ośrodków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych itp. przyjmuje wczasowiczów z czworonogami. – zaznacza – Ważne jest to, że możemy z naszym przyjacielem pojechać na wakacje razem.

Natomiast według Bożeny Kiedrowskiej, bardzo ważną rzeczą jest edukacja, dlatego tez lubelskie schronisko współpracuje ze szkołami i przedszkolami.

– Ludzie nie są okrutni, tylko nieświadomi. – zaznacza – Liczę na to, że następne pokolenie będzie zupełnie inne.

Artykuł za Ekologia.pl, Autor: Emilia Todorska
Print Friendly, PDF & Email

19 672 thoughts on “ZWIERZĘTA I WAKACJE. Co zrobić ze zwierzętami w trakcie urlopu?

 1. „I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my web pagevisit my webpage|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” view website|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my webpage|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit the following internet site|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my website|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit link|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” Visit Homepage|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit the following post|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my webpage}

 2. I don’t need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, it’s nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least that’s what I thought until I came across Article Forge… Built by a team of AI researchers from MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an artificial intelligence (AI) powered content writer that uses deep learning models to write entire articles about any topic in less than 60 seconds. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article in less than 60 seconds! order here.

 3. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉
  Cheers!

 4. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this
  I’ve discovered It absolutely helpful and it
  has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different customers
  like its aided me. Good job.

 5. Hello it’s me, I am also visiting this website
  daily, this web page is really pleasant and the users are really
  sharing pleasant thoughts.

 6. After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

 7. I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this
  information for my mission.

 8. It’s awesome to pay a visit this site and reading the views of all colleagues on the topic
  of this piece of writing, while I am also zealous of
  getting know-how.

 9. Hiya very nice web site!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
  I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m glad to find numerous helpful info here within the
  submit, we need work out extra strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 10. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a
  great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later on. I
  want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice
  afternoon!

 11. A person necessarily lend a hand to make seriously posts I
  might state. That is the very first time I frequented your website
  page and up to now? I amazed with the analysis you made to make
  this particular post incredible. Magnificent
  process!

 12. Terrific post however I was wanting to know if you could write a
  litte more on this subject? I’d be very grateful if you
  could elaborate a little bit more. Thank you!

 13. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get
  that „perfect balance” between superb usability and
  visual appearance. I must say you have done a great job with this.

  In addition, the blog loads very quick for
  me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 14. Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s blog link on your
  page at suitable place and other person will also do same
  in support of you.

 15. Excellent blog here! Additionally your web site rather a lot up very
  fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink on your host?
  I want my website loaded up as fast as yours lol

 16. My partner and I stumbled over here by a different website and
  thought I might as well check things out. I like what I see so i am
  just following you. Look forward to finding out about your web page yet
  again.

 17. It’s actually a great and helpful piece of info.
  I’m satisfied that you simply shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 18. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and
  in accession capital to assert that I get in fact
  enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be
  subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently rapidly.

 19. Great blog here! Also your website loads up very fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 20. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic,
  as well as the content!

 21. I don’t even know the way I finished up
  right here, but I believed this publish was
  good. I do not recognize who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger in the event you are not already.

  Cheers!

 22. I have been surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if
  all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be
  much more useful than ever before.

 23. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard
  to get that „perfect balance” between usability
  and visual appearance. I must say you have done a very good job
  with this. In addition, the blog loads super quick for me on Opera.

  Superb Blog!

 24. Having read this I believed it was rather enlightening.
  I appreciate you taking the time and energy to put this content together.
  I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 25. My brother recommended I would possibly like this web site.
  He used to be entirely right. This post actually made my day.
  You cann’t believe just how a lot time I had spent for
  this info! Thank you!

 26. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of
  the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 27. I am not certain where you are getting your info, but great topic.
  I must spend a while learning much more or understanding more.
  Thank you for fantastic info I was on the lookout
  for this information for my mission.

 28. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and
  I was wanting to know your situation; many of us have developed some
  nice practices and we are looking to swap strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 29. evden eve nakliyat sektöründe güvenilir hizmetin adresinden ev, ofis vb eşyalarınızı sigortalı olarak
  taşımak için profilimdeki linkten iletişime geçebilirsiniz.

 30. Evden Eve Taşımada Bir Numara: Rönesans Nakliyat

  Rönesans Nakliyat olarak 1990 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanına evden eve nakliyat hizmeti vermekteyiz.
  31 yıldır aynı istikrarla devam eden profesyonellikle kaliteli ve
  güvenilir taşımacılık hizmetini mümkün hale getiriyoruz.

  Firmamız bünyesinde bulunan yeni ve geçilmesi çetin uzun mesafeli yollara karşı dayanıklı nakliyat kamyonları, yaptığı işin eğitimini almış
  vasıflı personeli ile Türkiye’nin dört bir yanında
  güvenli taşımacılık yapmaktadır.

 31. Evden Eve Nakliyat
  Nakliyat firmaları seçimi taşınma sürecinin ilk ve en önemli basamağıdır.
  Alacağınız evden eve nakliyat hizmetinin nasıl geçeceğini seçtiğiniz
  nakliyat firması belirler. Bu yüzden evden eve nakliyat firmaları arasında seçim yaparken oldukça dikkatli ve hassas olmak gerekir.

  Bu konuda bütçe dostunuz ve güvenilir taşımacılık
  ile anılan Smart ® Sistem yanınızda

 32. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting
  anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible
  post.

 33. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to
  be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you,
  I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 34. It’s actually a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful
  information with us. Please stay us informed like this.

  Thanks for sharing.

 35. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was conducting a little homework on this.

  And he actually bought me lunch due to the fact that I discovered it for
  him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to talk about
  this issue here on your web page.

 36. Generally I do not read article on blogs, however I wish to say that this
  write-up very compelled me to take a look at
  and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice article.

 37. Wow, wonderful weblog layout! How long have you been blogging for?
  you made running a blog look easy. The whole look of your web site is great,
  let alone the content!

 38. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of
  hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 39. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between usability and
  visual appeal. I must say you’ve done a great job with this.
  In addition, the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Excellent Blog!

 40. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get three emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 41. Aw, this was a really nice post. Spending some time and actual effort to generate a top
  notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to
  get anything done.

 42. Do you mind if I quote a few of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your webpage?
  My blog is in the very same niche as yours and my visitors
  would definitely benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you.
  Thanks a lot!

 43. Appreciating the dedication you put into your site and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same outdated rehashed material.

  Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 44. Hey There. I discovered your blog using msn. This is a very smartly
  written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful info.

  Thank you for the post. I’ll definitely comeback.

 45. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this
  sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m glad to show that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I
  needed. I such a lot unquestionably will make sure to don?t
  disregard this website and provides it a look regularly.

 46. Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 47. I have read several excellent stuff here. Certainly price bookmarking
  for revisiting. I wonder how a lot effort
  you place to create this type of magnificent informative site.

 48. I’m really loving the theme/design of your web
  site. Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.

  Do you have any recommendations to help fix this problem?

 49. I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A small number of my blog audience have complained about my site not
  operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any advice to help fix this problem?

 50. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on numerous websites for about a year and am concerned about
  switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 51. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
  and sources back to your weblog? My blog is in the very same area
  of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Regards!

 52. Hi there, I discovered your site via Google at the same time as searching for a related topic, your web site got here up, it seems great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became alert to your blog thru Google,
  and located that it is truly informative. I’m going to be
  careful for brussels. I’ll be grateful should you continue this in future.
  Numerous folks will probably be benefited out of your writing.

  Cheers!

 53. What’s up every one, here every person is sharing
  these knowledge, thus it’s fastidious to read this web site, and
  I used to visit this weblog everyday.

 54. Fantastic beat ! I would like to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a
  weblog website? The account aided me a appropriate deal.
  I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant transparent
  concept

 55. It’s awesome to pay a quick visit this website and reading the views
  of all friends regarding this post, while I am also eager of getting
  know-how.

 56. I think this is one of the most significant information for
  me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things,
  The site style is wonderful, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 57. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or
  weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m happy to show that I have a very excellent uncanny feeling I found out just what I needed.

  I such a lot surely will make certain to don?t put out of your
  mind this web site and provides it a glance on a relentless basis.

 58. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a fantastic job with this.

  In addition, the blog loads very quick for me on Opera.
  Excellent Blog!

 59. Hey I am so grateful I found your blog page, I really found you by mistake,
  while I was looking on Yahoo for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say
  thank you for a incredible post and a all round interesting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the minute but I have bookmarked it and
  also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  a lot more, Please do keep up the excellent work.

 60. I’m curious to find out what blog platform you happen to be working with?

  I’m experiencing some small security issues with my latest site
  and I would like to find something more safe. Do you have
  any suggestions?

 61. Howdy! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established website such as yours require a
  large amount of work? I am completely new to operating a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 62. First off I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to
  ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear
  your mind before writing. I’ve had a hard time clearing my mind in getting
  my ideas out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are lost just trying to figure out how to begin. Any
  suggestions or hints? Cheers!

 63. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
  It’s always interesting to read content from
  other authors and practice something from their websites.

 64. Usually I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up
  very compelled me to try and do it! Your writing style has been surprised me.
  Thanks, very great post.

 65. Then, I imagined he skilfully seduced her in the same strain to make her to touch his dick. And she didn�t have to confirm it was hard. She could see it was, straight, heavy and hard. Then she would hesitatingly pat it. And it was too late to go back. They were alone, he was a nice guy and his cock was shining as if it were appealing to her. Nobody would know. I figured he placed his big cock on the wheel, telling her he was sure it wouldn�t hurt her as it did his wife. I imagined wife to like it big and not to mind if it hurt.

 66. It is appropriate time to make a few plans for the future and it’s time to be happy.

  I have learn this post and if I may just I wish
  to counsel you few interesting things or suggestions.
  Maybe you could write subsequent articles regarding this article.
  I desire to learn even more things about it!

 67. obviously like your web site but you have to
  check the spelling on several of your posts. Several of them
  are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the reality
  nevertheless I will definitely come back again.

 68. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness to your put up is simply
  cool and i could assume you are knowledgeable on this subject.

  Well together with your permission allow me to take hold of your RSS
  feed to keep up to date with forthcoming post. Thank you a
  million and please keep up the gratifying work.

 69. Excellent blog you have here.. It’s difficult to find good quality writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 70. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts
  in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web
  site. Studying this information So i’m happy to express that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot indubitably will make certain to do not fail to
  remember this web site and give it a glance on a continuing basis.