Artykuły

Gdy koń złamie nogę, najczęściej trzeba go uśpić. Dlaczego nie potrafimy im pomóc w inny sposób?

28 marca, 2016 / 15 948 komentarzy

Leczenie złamań u zwierząt często jest niełatwe, jednak możemy pomóc psom czy kotom ze złamaną nogą. W takim razie dlaczego usypiamy konie, gdy im się to przytrafi?

Kowboj z żalem patrzy na leżącego konia, przykłada rewolwer do głowy i strzela – taką scenę zna chyba każdy, kto widział jakikolwiek western. Od tych czasów weterynaria bardzo się rozwinęła, jednak wciąż najczęściej musimy usypiać konie, które złamały nogę. Głównym powodem jest budowa ciał tych zwierząt.

W ciele konia znajduje się 205 kości, z czego aż 80 – w nogach. To pokazuje, jak ważne i skomplikowane są dla nich kończyny. Skomplikowana połączenie stawów, kości, więzadeł i ścięgien pozwala im na szybki bieg, jednak sprawia też, że urazy są trudne do leczenia.

Znaczenie ma też budowa samych kości. Są one stosunkowo lekkie, co ułatwia szybkie poruszanie. Jednak z tego powodu, gdy dochodzi do urazu, kość nie pęka, a kruszy się na kawałki. Nawet, gdyby udało się je poskładać, zrośnięta kość powykrzywiana -tłumaczą eksperci.

Kolejny czynnik to waga koni. Małe zwierzęta są w stanie utrzymać się bez większego problemu na trzech nogach. Jednak konie są tak ciężkie, że gdyby przez dłuższy czas nie mogły korzystać z jednej nogi, to uszkodziłoby także pozostałe trzy – a szczególnie ich kopyta.

Z resztą „skłonienie” koni do nieruszania się niemal niemożliwe. To zwierzęta, które większość życia spędzają na stojąco (nawet śpią w tej pozycji), a do tego są płochliwe i lubią się ruszać.

Rozwiązaniem mogłoby być podwieszenie konia na specjalnych nosidłach lub uśpienie. Ale tych rozwiązań nie można zastosować dostatecznie długo, by wyleczyć kości, gdyż po czasie prowadzą do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Wreszcie dolne części nóg koni mają niewiele mięśni, dlatego wypadki często kończą się złamaniami otwartymi. To z kolei prowadzi do infekcji i powikłań, prowadzących do powolnej i bolesnej śmierci .

Ciemna strona wyścigów konnych

Choć na razie nie do doszło do przełomu w leczeniu złamań u koni, liczba uśpień stopniowo maleje dzięki rozwojowi weterynarii. Lepsze antybiotyki i innowacje pozwalają uratować więcej zwierząt.

To nie jest jednak argumentem dla przeciwników wyścigów konnych. To właśnie na torach wyścigowych i podczas treningów dochodzi do większości urazów, po których usypia się konie. Zdaniem obrońców praw zwierząt ten sport jest okrutny, a chęć zysku prowadzi do cierpienia zwierząt. Zdarza się, że hodowcy wolą uśpić konia, niż płacić za leczenie, po którym zwierzę i tak nie będzie zdolne do dalszych wyścigów.

 

Źródło: Gazeta.pl, The Gurardian

Print Friendly, PDF & Email

15 948 thoughts on “Gdy koń złamie nogę, najczęściej trzeba go uśpić. Dlaczego nie potrafimy im pomóc w inny sposób?

  1. „I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my web pagevisit my webpage|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” view website|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my webpage|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit the following internet site|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my website|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit link|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” Visit Homepage|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit the following post|”I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it. I have got you book-marked to check out new stuff you postÖ}” visit my webpage}

  2. I don’t need to tell you how important it is to optimize every step in your SEO pipeline. But unfortunately, it’s nearly impossible to cut out time or money when it comes to getting good content. At least that’s what I thought until I came across Article Forge… Built by a team of AI researchers from MIT, Carnegie Mellon, Harvard, Article Forge is an artificial intelligence (AI) powered content writer that uses deep learning models to write entire articles about any topic in less than 60 seconds. Their team trained AI models on millions of articles to teach Article Forge how to draw connections between topics so that each article it writes is relevant, interesting and useful. All their hard work means you just enter a few keywords and Article Forge will write a complete article from scratch making sure every thought flows naturally into the next, resulting in readable, high quality, and unique content. Put simply, this is a secret weapon for anyone who needs content. I get how impossible that sounds so you need to see how Article Forge writes a complete article in less than 60 seconds! order here.

  3. Use artificial intelligence to cut turnaround time, extend your budget, and create more high-quality content that Google and readers will love. How It Works? WordAi is extremely fast and intuitive. Just enter your content, click rewrite, and in a matter of seconds, WordAi will rewrite an entire piece of content for you. WordAi comes up with different ways to express the same ideas by rewriting every sentence from scratch. This not only removes duplicate content, it also makes the rewritten content read completely naturally. Scale Your Business Make your entire content production process 10x more efficient. Use AI to create more high-quality, unique content that impresses clients and engages readers, all without having to put in more hours Register here and get a bonus.